Postawa i zachowanie człowieka

Postawa odnosi się do uczuć, przekonań i predyspozycji behawioralnych skierowanych do ludzi, grup, idei czy też obiektów. Wpływa pani na zachowanie jednostek. Decyduje o http://www.niesporek.pl tym, kiedy sprawiać czy też zachowywać się w danej sytuacji. Postawa jest rodzajem nawyku. Jest owo normalny strategia robienia rzeczy. Wszystko w życiu `s osoby będzie lepiej, jeśli sylwetka osoby dostaje lepiej. Sukcesy a porażki w życiu zależy od czasu postawy jednostek. Jeśli postawy są pozytywne, owo relacje międzyludzkie będą pozytywne. Jest ono wewnętrzne i wybitnie trudne do zmiany.

Zachowanie to sposób, w kto dana postać reaguje na swoją postawę. Ta przeciwdziałanie jest względnie pozytywna ewentualnie negatywna, w układy od momentu tego, gdy postrzega swoje stanowisko. Na przykład, dziecko, które nie zgadza się spośród rodzicami może bimbać iść do szkoły czy też studiować. Ponadto, osoba, która nie lubi innej osoby względnie ma troszkę szacunku do niej być może http://www.chrzastowski.pl dać do obejrzenia tę postawę na krzyż mówienie jaskrawo do tej osoby. Na zachowanie prawdopodobnie interweniować mnóstwo czynników wyjąwszy postawą, w tym przekonania na kwestia siebie natomiast innych, czynniki pieniężne, wpływy społeczne natomiast wygoda. Jest owo działanie bądź rezonans osoby w odpowiedzi na zewnętrzne czy też wewnętrzne bodźce. Wskazuje sposób, w jaki coś funkcjonuje albo działa wewnątrz.

Psychologowie definiują postawy jak wyuczoną tendencję aż do oceniania rzeczy w zdefiniowany sposób. Może to obejmować ocenę ludzi, spraw, przedmiotów albo wydarzeń. Takie oceny są częstokroć pozytywne bądź negatywne, atoli mogą też egzystować nieraz niepewne. Na przykład, możesz posiadać mieszane uczucia co aż do konkretnej osoby albo sprawy. Naukowcy sugerują również, iż istnieje nieco różnych komponentów, które składają się na postawy. Składniki postawy są czasami określane w charakterze CAB względnie abecadło postawy.

Komponent poznawczy: Twoje myśli natomiast przekonania na dany temat.
Komponent afektywny: podczas gdy obiekt, osoba, pasztet bądź wydarzenie wpływa na Twoje samopoczucie.
Komponent behawioralny: kiedy sylwetka wpływa http://www.szczechowski.pl na Twoje zachowanie.

Istnieje krocie czynników, które mogą przyczyniać się na to, gdy oraz po co kształtują się postawy.

Doświadczenie – Postawy kształtują się kawa na ławę w wyniku doświadczenia. Mogą pojawić się w wyniku bezpośredniego doświadczenia osobistego względnie mogą egzystować wynikiem obserwacji.
Czynniki społeczne – Role społeczne natomiast normy społeczne mogą mieć ostry wpływ na postawy. Role społeczne odnoszą się aż do tego, jak http://www.obiala.pl ręce do pracy powinni się szczędzić w określonej roli czy też kontekście. Normy społeczne obejmują zasady społeczeństwa dotyczące tego, jakie zachowania są uważane wewnątrz właściwe.
Uczenie się – Postaw można się nauczyć na mnogość sposobów. Zastanów się, w który strategia reklamodawcy wpływają na Twoje stosunek do konkretnego produktu. W reklamie telewizyjnej widzisz młodych, pięknych ludzi, którzy bawią się na tropikalnej plaży, delektując się napojem sportowym. Ten ciekawy tudzież interesujący obraz powoduje, że rozwijasz pozytywne skojarzenia spośród tym konkretnym napojem. Ludzie uczą się dodatkowo postaw na krzyż obserwację ludzi około nich. Kiedy ktoś, kogo podziwiasz, reprezentuje określoną postawę, istnieje większe prawdopodobieństwo, że rozwiniesz te same przekonania. Na przykład, dzieci spędzają niemało czasu na obserwowaniu postaw swoich rodziców zaś zwykle zaczynają wykazywać podobne poglądy.

Czynniki, które wpływają na siłę postawy
Naukowcy odkryli, iż poniżej pewnymi warunkami siła robocza są z większym natężeniem skłonni szczędzić się zgodnie ze swoimi postawami:

Gdy Twoje postawy są wynikiem osobistego doświadczenia.
Kiedy jesteś ekspertem w danej dziedzinie.
Kiedy spodziewasz się korzystnego wyniku.
Kiedy postawy są nieraz wyrażane.
Kiedy możesz byt http://www.brewinski.pl zdobyć czy też zachachmęcić w związku spośród tą kwestią.

Postawy mogą się zmieniać, tak aby przykroić się do zachowania
W niektórych przypadkach ręce do pracy mogą naprawdę dokonać zmiany swoje nastawienie, ażeby lepiej przystosować je aż do swojego zachowania. Dysonans badawczy owo zjawisko, w którym osoba doświadcza psychologicznego niepokoju z powodu sprzecznych myśli bądź przekonań. Aby słabnąć owo napięcie, siła robocza mogą zmienić swoje postawy, by odzwierciedlić swoje inne przekonania czy też rzeczywiste zachowania. Wyobraź sobie następującą sytuację: Zawsze przywiązywałeś dużą wagę do bezpieczeństwa finansowego, przecież zaczynasz napotykać się z kimś, jaki jest ogromnie chwiejny finansowo. Aby obniżyć energia podyktowane sprzecznymi przekonaniami natomiast zachowaniem, masz para możliwości. Możesz sfinalizować związek i poszukać partnera, jaki jest z większym natężeniem pewny finansowo, bądź możesz słabnąć ranga stabilności finansowej. W celu zminimalizowania dysonansu pomiędzy sprzecznym nastawieniem oraz zachowaniem, musisz względnie przeobrazić nastawienie, względnie przerobić swoje działania.

Zmiana postawy
Chociaż postawy mogą mieć duży wpływ na zachowanie, nie są one niezmienne. Te same wpływy, które prowadzą do kształtowania postawy, mogą także uczynić jej zmianę.

Related Posts